De Taj Mahal is niet zomaar een monument; het is een van de meest iconische symbolen van India en staat wereldwijd bekend als een meesterwerk van liefde en architectuur. Hier lees je alles wat je moet weten over de Taj Mahal, maar ook wat er nog meer te doen is in Agra naast een bezoek aan de Taj Mahal.
Ik heb dit prachtige bouwwerk al meerdere keren mogen aanschouwen. En iedere keer word ik er weer door geraakt. Net als de overige 2 miljoen bezoekers die de Taj Mahal jaarlijks komen bewonderen. Een bezoek aan dit wereldwonder wordt dan ook zelden overgeslagen tijdens onze rondreizen door India.
De Taj Mahal is een mausoleum in de Noord-Indiase stad Agra. Het monument is in de 17e eeuw gebouwd in opdracht van keizer Sjah Jahan, een grootmogol. Hij liet het monument bouwen uit liefde voor zijn vrouw Mumtaz Mahal, die in het kraambed was overleden. Het wordt vaak gezien als het ultieme symbool van eeuwige liefde. "Mahal" betekent eigenlijk paleis, maar de Taj Mahal is geen paleis: het is een grafmonument dat naar haar is vernoemd.
Het gebouw is volledig gemaakt van wit marmer en rijk versierd met ingelegde stenen. Het is gebouwd in mogulstijl en is een mix van verschillende invloeden uit de regio. Het complex is volledig symmetrisch, wat door de tuinen en de vijver ervoor nog sterker naar voren komt. Het is een van de bekendste gebouwen op de Werelderfgoedlijst van UNESCO. Alleen het graf van Sjah Jahan zelf vormt een uitzondering, omdat hij later naast zijn vrouw werd begraven.
Tijdens een rondreis India plannen we een bezoek aan de Taj Mahal zo vroeg mogelijk voor onze reizigers, bij zonsopgang. Het monument kleurt dan roodgoud en verandert afhankelijk van het licht in tinten van goud of parelmoer. Bovendien is het op dat tijdstip vaak rustiger, waardoor het een nog bijzondere ervaring wordt. Maar ook bij zonsondergang is de Taj Mahal indrukwekkend. De openingstijd is afhankelijk van wanneer de zon opkomt of ondergaat, namelijk 30 minuten ervoor of erna.
Interessante links: Audiotour Taj Mahal & De Taj op de Werelderfgoedlijst
Het echte hoogtepunt is natuurlijk de Taj Mahal, maar ook het indrukwekkende Agra Fort is zeker een bezoek waard ook als je het Red Fort in Delhi al hebt bezocht. Mocht je nog tijd over hebben dan is de tombe van Itimad-ud-Daulah nog wel een bezoek waard. Ook een mausoleum, maar het bestond al voor de bouw van de Taj Mahal. Het word ook wel de "Baby Taj" genoemd omdat het als schets diende voor de latere Taj Mahal. Het was namelijk het eerste monument dat volledige van marmer gemaakt was in die tijd. Verder is er eigenlijk niet heel veel te doen in Agra, en daarom raad ik aan er niet langer dan 1 nacht te verblijven.
Ook qua hotels zijn de mogelijkheden gelimiteerd, de meeste hotels hebben weinig sfeer of zijn heel erg duur zoals het Oberoi Amarvilas. Al heb ik recent het geluk gehad hier te mogen overnachten en dat was wel echt een bijzondere ervaring. Alleen al voor het uitzicht op de Taj en het golfkarretje wat je er vroeg in de ochtend naartoe brengt. Zelf vind ik Ekaa Villa & Kitchen erg leuk.
Het beste restaurant van Agra is Esphahan in het Oberoi Amar Vilas. Reserveren is noodzakelijk. Liever iets minder duur eten? Ga dan naar Pinch of Spice. Mijn favoriet is de Butter Chicken. Tot slot nog een shopping tip voor Agra: Fab India! Voor leuke en betaalbare beautyproducten, kleding en woonaccessoires.